Dziecko ma zasadzone alimenty, ale nie możesz wyegzekwować alimentów od rodzica zobowiązanego, gdyż nie chce on dobrowolnie ich płacić? W poniższym wpisie poruszymy kwestię skutecznej egzekucji alimentów zwłaszcza w postępowaniu egzekucyjnym. Przy alimentach najbardziej istotne jest otrzymywania na bieżąco rzeczywistych środków na utrzymanie dziecka, tj. zapłata określonej kwoty na rzecz dziecka przez obowiązanego. W poprzednim artykule, który możesz odnaleźć tutaj: https://adwokat-michorczyk.pl/co-grozi-za-nieplacenie-alimentow/ wskazane zostały inne możliwości podejmowanych działań przeciwko niepłacącemu alimentów tj. postępowanie karne, czy zabranie prawa jazdy.
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?
Egzekwowanie alimentów bywa wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i znajomość procedur mogą pomóc Ci zrozumieć ten proces i jednocześnie znacznie go ułatwić.
Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki, które warto podjąć, aby skutecznie uzyskać należne dla Twojego dziecka świadczenia.
1. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty.
Podstawą do egzekucji alimentów jest prawomocny wyrok sądu lub ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd.
Upewnij się, że posiadasz orzeczenie sądowe określające wysokość alimentów, oraz że to orzeczenie zaopatrzone jest w klauzulę wykonalności. W sprawach alimentacyjnych – w odróżnieniu od innego rodzaju spraw – sąd prześle Ci z urzędu pocztą odpis takiego orzeczenia wraz z klauzulą wykonalności. W sprawie o alimenty sąd sam prześle Ci odpis takiego orzeczenia z klauzulą, nie musisz więc składać odrębnego wniosku.
Dodatkowo – jeszcze przed złożeniem wniosku do komornika – dobrze jest zebrać wszelką dokumentację odnośnie posiadanego przez dłużnika majątku. Jeżeli masz np. numer rachunku bankowego dłużnika, wiesz, gdzie pracuje, jakie ma nieruchomości lub jaki ma samochód – dobrze jest spróbować wcześniej zebrać potrzebne informacje np. ustalić numer księgi wieczystej.
Dobrze zorganizowane dokumenty są nie tylko podstawą do złożenia wniosku, ale też znacznie przyspieszą działania organów egzekucyjnych.
2. Złóż wniosek do komornika.
Jeśli dłużnik nie realizuje swoich obowiązków, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów do komornika. Wniosek powinien być złożony na piśmie. Nie ma jednego określonego wzoru takiego pisma, ale wielu komorników ma wzory takich wniosków na swoich stronach internetowych.
W piśmie musisz zawrzeć:
-
Twoje dane oraz dane dłużnika tj. imię nazwisko, PESEL (NIP, REGON jeż lei dłużnik prowadzi działalność gospodarczą) adres zamieszkania,
-
szczegóły dotyczące zasądzonych alimentów (kwota, terminy płatności);
-
informacje o znanych Ci źródłach dochodu dłużnika (np. miejsce pracy, rachunki bankowe),
-
wniosek o podjęcie konkretnych działań np. zajęcie wynagrodzenia, rachunku bankowego lub innego mienia
-
do wniosku załącz w oryginale orzeczenie o alimentach wraz z klauzulą wykonalności.
Jeżeli alimenty były w jakiejkolwiek części płacone przez dłużnika, też wskaż taką informację (ile i kiedy), aby nie doszło do podwójnego ściągnięcia takich środków przez komornika. Ma to także znaczenie przy obliczaniu należnych ewentualnych odsetek.
Pamiętaj, że komornik ma prawo żądać dodatkowych dokumentów lub informacji, więc bądź przygotowana na konieczność współpracy i np. dosłania pewnych dokumentów. Im więcej informacji przekażesz organowi egzekucyjnemu, tym szybciej będzie możliwe podjęcie działań w tym zakresie. Oszem komornik ma możliwość ustalenia we własnym zakresie wielu informacji z uwagi na dostęp do wielu baz danych lub możliwość skierowania zapytań np. do Urzędu Skarbowego. Takie uzyskiwanie jednak trwa (np. z uwagi na obieg korespondencji), a jeżeli komornik będzie miał te informacje może podjąć działania niemal od razu.
W egzekucji czas jest „na wagę złota”, gdyż skuteczność postępowania często zależy od szybkości podjętych działań i często ma na celu uprzedzenie możliwych działań dłużnika (np. sprzedaż majątku).
3. Skonsultuj się z prawnikiem.
Proces egzekwowania alimentów może być skomplikowany, szczególnie w sytuacjach, gdy dłużnik unika odpowiedzialności lub mieszka i pracuje za granicą. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji prawnej. Jak wyżej wskazano, czas jest kluczowy, jeżeli chodzi o egzekucję alimentów. Każde opóźnienie może bowiem spowodować, że np. dłużnik sprzeda wartościowy składnik lub dokona innych rozporządzeń majątkiem i nie będzie możliwe od razu uzyskanie zaspokojenia z takich składników (możliwa będzie np. skarga paulińska, ale jest to kolejne postępowanie sądowe, które może trwać lata).
Doświadczony prawnik pomoże Ci:
-
przygotować poprawny wniosek do komornika lub w przypadku egzekucji za granicą (na terenie UE) – do właściwego wydziału Sądu Okręgowego,
-
doradzić, jak postępować w przypadku nieskutecznej egzekucji,
-
reprezentować Cię w sądzie lub w kontaktach z organami egzekucyjnymi.
Nie warto zwlekać z działaniami – im szybciej podejmiesz kroki, tym większe szanse na sukces.
Dlaczego warto działać?
Nieotrzymywanie alimentów może znacząco wpłynąć na sytuację finansową rodziny. Pamiętaj, że to nie tylko Twoje prawo, ale przede wszystkim prawo dziecka do stabilności finansowej. Alimenty mają zapewnić możliwość zaspokojenia potrzeb i odpowiedniego rozwoju dziecka. Alimentacja jest, bowiem obowiązkiem rodziców i faktem jest popularne hasło, że „alimenty to nie prezenty”
Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci przejść przez proces krok po kroku.
Uwaga! Niniejszy post nie stanowi porady prawnej. Pamiętaj, że każda sprawa jest inna. W zależności od okoliczności w Twojej sprawie może być konieczne podjęcie szczególnych działań. Jeżeli masz wątpliwości, co należy zrobić w Twojej sytuacji, powinieneś skonsultować się z adwokatem.